×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

حاصلات انگور ولایت بلخ نسبت به سال گذشته افزایش فوق العاده دارد. شماری از باغداران انگور در این ولایت می‌گویند در چند سال اخیر محصولات باغی شان افزایش خوبی داشته است.

مسوولان اداره‌ی زراعت، آبیاری و مالداری ولایت بلخ، دلیل افزایش حاصلات انگور را ارایه آموزش‌های منظم برای باغداران، احداث باغ‌های جدید، معیاری‌سازی پرورش انگور از شکل بته به چیله و توزیع بته‌های تاک انگور اصلاح شده برای باغداران عنوان می‌کنند. ذبیح الله زوبین معاون اداره‌ی زراعت، آبیاری و مالداری ولایت بلخ در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح گفت: «حاصلات انگور نسبت به سال گذشته ده درصد افزایش یافته است.»

هرچند باغ‌داران از افزایش محصولات شان ابراز خرسندی می‌کنند، اما نبود سرد خانه‌های معیاری را یگانه چالشِ فرا راه گندیده شدن میوه‌های تازه عنوان می‌کند.

محمد امین یک تن از باغ‌داران انگور در ولایت بلخ می‌گوید که حاصلات انگور باغ اش نسبت به سال‌های گذشته بیشتر بوده است. محمد امین با آن که درآمدش از بابت فروش انگور نسبت به سال گذشته خوب بوده، اما می‌گوید اگر سردخانه‌های معیاری برای نگهداری میوه‌ها ساخته شود، از پوسیده شدن میوه‌های تازه جلوگیری خواهد شد.

در همین حال، ذبیح‌الله زوبین، معاون زراعت آبیاری ومالداری ولایت بلخ می‌گوید ۱۰ جریب زمین را برای ایجاد باغ‌های انگور اختصاص داده اند که در آن بیش از ۲۵ نوع انگور تولید می‌شود. آقای زوبین بزرگترین چالش سر راه دهاقین را نبود سردخانه‌های معیاری می‌داند و می‌گوید وزارت زراعت، مالداری و آبیاری در نظر دارد تا پایان سال روان یازده سردخانه معیاری را برای نگهداری میوه‌های تازه در زون شمال بسازد.

از سویی هم مسوول پروژه‌ی ملی باغ‌داری و مالداری در زون شمال می‌گوید نبود سردخانه‌ها برای نگهداری انگور این ولایت دهقانان را وادار ساخته است انگور را به کشمش تبدیل کنند تا از گندیده شدن آن جلوگیری شود.

فهیم جباری، مسوول پروژه‌ی ملی باغ‌داری و مالداری در زون شمال از ایجاد کشمش خانه‌های معیاری خبر می‌دهد و می‌گوید: «۵۰۰ کشمش‌خانه ایجاد کردیم که هر کشمش‌خانه گنجایش ذخیره ۷ تُن کشمش را دارد.» آقای جباری همچنان افزود: «انگور کشمشی افغانستان از شهرت جهانی برخودار است و برای این‌که بتوانیم کشمش با کیفیت به بازار عرضه کنیم این کشمش خانه‌ها را یجاد کردیم.»

این درحالی است که بیش از ۴۰ نوع انگور در بلخ می روید و سالانه بیش از ۲۰ هزار تن انگور در این ولایت تولید می شود.

باغ‌داران بلخ در حالی از افزایش محصولات شان خبر می‌دهند که از این پیش نگرانی‌های از کاهش فراورده‌های باغی وجود داشت. خشکسالی‌ های اخیر سبب نگرانی باغ‌داران شده بود. اما مسوولان وزارت زراعت، آبیاری و مالداری چندی پیش از افزایش فراورده‌های باغی خبر دادند و گفتند با آنکه خشک سالی برخی از ولایت‌های کشور را تهدید کرده است، اما تاثیراتی منفی روی فراورده‌های باغی نداشته است.

اکبر رستمی، سخنگوی وزارت زراعت، آبیاری و مالداری گفته بود: «امسال خوشبختانه در قسمت میوه جات کاهش نداشتیم و در یک تعداد از ولایت‌ها میزان تولیدات ما نسبت به سال گذشته حتا دو برابر افزایش یافته است.» او همچنان گفت محصولات باغی امسال ۲۴ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

 

چرا سردخانه‌ها ساخته نمی‌شود؟

مسوولان وزارت زراعت تأیید می‌کنند که با گذشت ۶ سال هیچ پیشرفتی در راستای ساخت سردخانه‌های معیاری صورت نگرفته است، اما از آغاز زودهنگام کار ساخت این سردخانه‌ها خبر می‌دهند. سخنگوی این وزارت گفته است مشکلی که در طراحی و دیزاین این سردخانه‌ها وجود داشت، سبب شده کار ساخت آن‌ها متوقف شود. اکبر رستمی‌ می‌گوید: «دیزاین این سردخانه‌ها دچار مشکل بود و قرار است تا یک و نیم ماه آینده کار روی دیزاین آن آغاز شود.»

مسوولان وزارت زراعت همچنان نبود افراد و شرکت‌های مسلکی را چالشِ دیگری در ساخت این سردخانه‌ها عنوان می‌کنند. سخنگوی وزارت زراعت می‌گوید پروژه ساخت این سردخانه ها را از چهار ماه به این سو به داوطلبی گذاشته اند، او اما می‌گوید: «از ۴ ماه به این سو هیچ شرکت داخلی و خارجی که بتواند شرایط را پوره کند و برنده این قراردادها شود، پیدا نشده است.»

این درحالی است که در کنار ساخت سردخانه های قبلی حکومت به تازگی بودجه ۳۶ میلیونی را برای ساخت ۱۲ سردخانه در ۱۰ ولایت کشور تخصیص داده است.

منبع : هشت صبح