×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۱ حوت - ۱۳۹۸  
true
true
انتخابات شورای ولسوالی ها با تاخیر برگزار میشود

قرار بود انتخابات شورای ولسوالی‌ها هم‌زمان با انتخابات مجلس نمایندگان به تاریخ ۲۸ میزان امسال برگزار شود.

عبدالعزیز ابراهیمی، معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید که کاندیدای کافی در شماری از ولسوالی‌های کشور وجود ندارد تا آنان انتخابات شورای ولسوالی‌ها را در وقت مشخصش برگزار کنند. آقای ابراهیمی افزود که کمیسیون مستقل انتخابات مطابق ماده‌ی «۱۰۴» قانون انتخابات به کمیته‌ی مربوط پیشنهاد داده‌ است که انتخابات شورای ولسوالی‌ها با تأخیر برگزار شود.

ماده‌ی ۱۰۴ قانون انتخابات می‌گوید: «هرگاه اوضاع امنیتی، حوادث، آفات طبیعی یا حالات مماثل اصل نمایندگی عمومی و عادلانه را در تدویر انتخابات غیر ممکن سازد و یا این‌که به مشروعیت مراحل انتخابات صدمه رساند، انتخابات به پیشنهاد کمیسیون مستقل انتخابات و تأیید کمیته‌ای متشکل از رییس و اعضای شورای امنیت ملی، رییسان مجلس نمایندگان و مجلس سنا، رییس دادگاه عالی و رییس کمیسیون مستقل نظارت بر قانون اساسی کشور از تاریخ معینه الی مدت چهار ماه تعویق می‌گردد.»

از سویی هم در بند دوم ماده‌ی ۱۰۴ قانون انتخابات اشاره شده است که هرگاه اوضاع و حالات مندرج فقره‌ی یک این ماده طی مدت چهار ماه رفع نشود، کمیته می‌تواند مدت مذکور را برای مدت چهار ماه دیگر تمدید کند، هم‌چنان هرگاه حالات مندرج فقره‌ی یک این ماده منحصر به یک و یا چند حوزه‌ی انتخاباتی باشد، کمیته می‌تواند برگزاری انتخابات را در همان حوزه تا رفع آن حالات و بهبود اوضاع تعلیق کند.

کمیسیون انتخابات حدود دو ماه پیش فهرست ابتدایی نامزدان شورا‌های ولسوالی را منتشر کرد. مطابق این فهرست، در ۳۳ ولایت کشور [بدون غزنی] ۶۱۵۲  تن خود را در انتخابات شورای ولسوالی‌ها نامزد کرده‌اند. این آمار شامل ۵۷۲۹ مرد و ۴۲۲ زن می‌شود. با این حساب، زنان در این روند ۶.۸ درصد سهم گرفته‌اند.

مطابق به قانون انتخابات، سهم زنان در انتخابات شورای ولسوالی‌ها ۲۵ درصد تعیین شده است. طبق این فهرست: «برای انتخابات شورای ولسوالی‌ها در ۴۲ ولسوالی هیچ مرد و هیچ زنی خود را نامزد و همین‌طور در ۱۲۰ ولسوالی هیچ زنی خود را کاندیدا نکرده است.»

معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید که زمینه‌ی رقابت در این ولسوالی‌ها وجود ندارد و کمیسیون مستقل انتخابات تلاش‌های خود را برای کاندیدا شدن افراد بیشتر در این ولسوالی‌ها انجام داد، اما نتیجه‌ی موثری نداشت.

به قول او شرایط نامزدان انتخابات شورای ولسوالی‌ها از جمله داشتن شهادت‌نامه‌ی صنف دوازدهم، گنگ‌بودن امتیازات، مسئولیت و وظایف و ناامنی چالش‌هایی است که افرادی کمتر خود را به انتخابات شورای ولسوالی‌ها نامزد کرده‌اند.

معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات تصریح کرد: «زمانی که کاندیدا نباشد، ما انتخابات را برای چه برگزار کنیم، زمان کافی وجود ندارد که ما انتخابات شورای ولسوالی‌ها را هم‌زمان با انتخابات مجلس نمایندگان برگزار کنیم.»

از جانب دیگر، مقام‌های این کمیسیون در هفته اول ماه گذشته نیز اعلام کرده بودند که «احتمال قوی وجود دارد» که انتخابات شورا‌های ولسوالی‌ها تنها در ۱۲۰ ولسوالی کشور به دلیل نبود نامزد زن با چهار ماه تأخیر برگزار شود.

مطابق به فهرست ابتدایی نامزدان شورا‌های ولسوالی‌ها، ولسوالی‌های دولت‌یار، تولک، چارسده و شهرک ولایت غور، ولسوالی شینواری ولایت پروان، ولسوالی‌های جوند و غورماچ ولایت بادغیس، ولسوالی‌های دایمرداد، چک، جغتو ولایت میدان وردک، ولسوالی‌های خروار و چرخ ولایت لوگر و ولسوالی‌های اناردره، شیب‌کوه و گلستان ولایت فراه از شمار ولسوالی‌هایی ‌‌اند که هیچ مرد و زنی در آن خود را نامزد نکرده‌‎اند.

در همین حال، مسئولان نهاد‌های ناظر انتخاباتی با به تعویق انداختن انتخابات شورا‌های ولسوالی مخالف اند.

یوسف رشید، رییس اجرایی فیفا یا بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه‌ی افغانستان می‌گوید که اگر انتخابات شورا‌های ولسوالی با تأخیر مواجه شود، دیگر فرصت مناسبی برای برگزاری این انتخابات فراهم نمی‌شود. استدلال او این است که چهار ماه بعد هوای شماری از این ولسوالی‌ها سرد می‌شود و همچنان کار‌های انتخابات ریاست جمهوری در بهار سال آینده شروع خواهد شد، اما عبدالعزیز ابراهیمی، معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید که احتمال دارد انتخابات شورا‌های ولسوالی‌ هم‌زمان با انتخابات ریاست جمهوری، بهار سال آینده برگزار شود.

کمیسیون انتخابات در حالی از تأخیر در برگزاری انتخابات شوراهای ولسوالی‌ها سخن می‌گوید که کمیسیون مطابق ماده‌ی «۱۰۴» قانون انتخابات به کمیته‌ی مربوط پیشنهاد داده است که انتخابات مجلس نمایندگان در غزنی نیز با تأخیر برگزار شود.

هنوز معلوم نیست که این پیشنهاد کمیسیون از سوی کمیته‌ی مربوط تأیید می‌شود یا خیر.

true
کلمات کلیدی :

این مطلب بدون کلمات کلیدی می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید نظر خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس ایمیل شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false