×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۷ دلو - ۱۳۹۸  
true
true
ائتلاف بزرگ ملی صد هزار شناسنامه‌ جعلی ثبت شده در انتخابات را فاش کرد

ائتلاف بزرگ ملی افغانستان با افشای صد هزار شناسنامه‌های جعلی، خواستار اصلاحات در روند برگزاری انتخابات پارلمانی شد.

این‌شناسنامه‌های جعلی که برای شرکت در انتخابات‌های آینده ثبت شده؛ بعضاً بنام‌های برخی مقام‌های عالی رتبه دولتی صادر شده، کنده و اساس ندارند، بنام یک فرد تا ۲۰ شناسنامه‌ جعلی صادر شده، برچسپ خورده اند.

شمار زیاد این شناسنامه‌ها هم عکس ندارند و یا عکس‌های کودکان در آن برچسب شده است.

این شناسنامه‌های جعلی که در ۳۳ ولایت افغانستان به جز از ولایت غزنی توزیع شده، از سوی ائتلاف بزرگ ملی جمع آوری شده و ائتلاف بزرگ ملی ادعا دارد که اکثر این شناسنامه‌ها به صورت بسته‌یی از سوی “ارگ ریاست جمهوری” به نامزدان مورد حمایت حکومت توزیع شده و از سوی کمیسیون انتخابات برچسب زده شده‌اند.

ائتلاف ملی می‌گوید که عکس‌های بسیاری از این شناسنامه‌های جعلی از سوی وزارت ترانسپورت در اختیار حکومت قرار گرفته تا با استفاده از آن شناسنامه جعلی صادر کند.

همایون همایون عضو ائتلاف بزرگ ملی افغانستان امروز شنبه (۱۰ سنبله) در این مورد به رسانه‌ها گفت که کمیسیون انتخابات “حتی شناسنامه‌های مرده‌ها هم برچسپ زده” تا در انتخابات از آن به نفع حکومت تقلب شود.

برخی مسوولان و کارمندان کمیسیون انتخابات و بسیاری از مردم افغانستان این شناسنامه‌های جعلی را منحیث سند در اختیار ائتلاف بزرگ ملی افغانستان قرار داده اند.

آقای همایون گفت: “حکومت با این جعل گسترده چگونه می‌خواهد انتخابات برگزار کند؛ ائتلاف بزرگ ملی در برابر انتخابات غیر شفاف ایستادگی می‌کند، زیرا حکومت می‌خواهد با برگزاری انتخابات پارلمانی با این شیوه تقلب به انتخابات آینده ریاست جمهوری نیز مشروعیت دهد.”

او سازمان ملل و جامعه جهانی را نیز در پیوند به تقلب گسترده در انتخابات افغانستان به بی‌تفاوتی متهم کرد و گفت: “نهادهای بین المللی و جامعه جهانی می‌گویند برای ما برگزاری انتخابات مهم است نه چگونگی آن.”

با این وجود، ائتلاف بزرگ ملی افغانستان با توجه به افشای این اسناد، بار دیگر خواستار خواستار ایجاد کمیسیون بی‌طرف، تغییر سیستم انتخاباتی رای غیر قابل انتقال به سیستم رای قابل انتقال، بایمتریک رای دهندگان و فراهم آوری زمینه نظارت برای احزاب شد.

در اعلامیه ائتلاف بزگ ملی تاکید شده که اگر حکومت برای اصلاحات به پیشنهادهای احزاب توجه نکند، این ائتلاف در همکاری با احزاب و جریان‌های سیاسی “در برابر اراده ناپاک مسوولان حکومت می‌ایستد و به راه اندازی حرکت‌ها و نافرمانی‌های مدنی می‌پردازد.”

همچنین ائتلاف بزرگ ملی از نهادهای بین المللی، جامعه جهانی و مردم افغانستان خواست که در برابر تقلب گسترده انتخابات در افغانستان بی تفاوت نباشند و بجای حمایت ناسودمند از یک دستگاه فاسد، از دموکراسی و اراده پاک مردم افغانستان حمایت کنند.

این در حالی است که پیش از این حکومت هرنوع دخالت در انتخابات را رد کرده و کمیسیون انتخابات نیز ضمن پذیرش جعل در روند ثبت نام رای دهندگان گفته که تلاش می‌کند تا امکان تقلب را محدود سازد.

true
کلمات کلیدی :

این مطلب بدون کلمات کلیدی می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید نظر خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس ایمیل شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false