×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۷ دلو - ۱۳۹۸  
true
true
کمیسیون مستقل انتخابات: بسته‌شدن دفاتر ما در ولایات قابل تحمل نیست

اعضای ائتلاف بزرگ ملی روز شنبه (۲۴ سنبله) در‌های دفاتر ولایتی کمیسیون مستقل انتخابات را در ولایت‌های بلخ، هرات، کندز و قندهار بستند.
اعضای این ائتلاف تأکید دارند که تا زمانی که اصلاحات در نظام انتخاباتی رونما نشود، آنان مانع برگزاری انتخابات خواهند شد. ائتلاف بزرگ ملی از چند ماه به این‌سو خواهان تغییر نظام انتخاباتی و به ‌کارگیری روش انگشت‌نگاری در انتخابات پارلمانی و انتخابات ریاست جمهوری اند. این خواست‌های ائتلاف بزرگ ملی به دلیل «کم‌بود وقت» از سوی کمیسیون انتخابات و ارگ ریاست جمهوری پذیرفته نشده است.
عبدالعزیز ابراهیمی، معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات گفت که تلاش‌های آنان برای بازگشایی دفاتر این کمیسیون در ولایت‌های بلخ، هرات و قندهار جریان دارد. آقای ابراهیمی افزود که بسته شدن دفاتر آنان حتی برای یک روز قابل جبران و تحمل نیست.
به قول او، این احزاب و جریان‌های سیاسی در صدد صدمه رساندن به پروسه‌ی ملی انتخابات است. عبدالعزیز ابراهیمی تأکید کرد که آنان به همکاری نیرو‌های امنیتی به زودی درب این دفاتر را باز خواهند کرد. آقای ابراهیمی یادآور شد که احزاب با افزایش نظارت از پروسه‌ی انتخابات می‌توانند شفافیت را در این پروسه بیشتر کنند.
او خاطرنشان کرد که بستن دفاتر کمیسیون مستقل انتخابات صدمه‌ی جبران‌ناپذیری به مردم و برنامه‌های این کمیسون وارد می‌کند.
ائتلاف بزرگ ملی که حدود دو ماه پیش شکل گرفت، از ۳۵ حزب و جریان سیاسی به شمول احزاب مطرح سیاسی کشور از جمله حزب جمعیت اسلامی، حزب جنبش ملی و حزب وحدت اسلامی تشکیل شده است.
ائتلاف بزرگ ملی برای به کرسی نشاندن حرف‌های خود حدود دو هفته پیش صدها هزار شناس‌نامه‌ی سفید، بسته‌های برچسپ، شناس‌نامه‌های برچسپ‌دار و کتاب‌های ثبت نام رای‌دهندگان را به ‌عنوان «اسناد تقلب» در اختیار رسانه‌ها قرار دادند و بر پایه‌ی آن ادعا کردند که ارگ ریاست جمهوری، کمیسیون مستقل انتخابات و اداره‌ی ثبت و احوال نفوس این تقلب را سازمان‌دهی کرده‌اند.
مقام‌های کمیسیون مستقل انتخابات در واکنش به این افشاگری ائتلاف بزرگ ملی گفته بودند: «ائتلاف بزرگ ملی که در این مقطع زمانی برای سبوتاژ روند ملی انتخابات و مخدوش‌کردن اذهان عامه اسناد دولتی و مواد حساس انتخاباتی را جمع‌آوری کرده، به نمایش می‌گذارد تا راه‌های بدیل انتخابات را تقویت بخشند.»
حالا دقیق پس از دو هفته، اعضای این ائتلاف دفاتر ولایتی کمیسیون مستقل انتخابات را در ۳ ولایت کشور بستند.
نماینده‌های این ائتلاف با شعار «ما انتخاباتی بر مبنای تقلب را نمی‌خواهیم» روز شنبه (۲۴ سنبله) درب دفتر کمیسیون مستقل انتخابات ولایت بلخ را بستند.
آنان می‌گویند که حکومت باید از بایمتریک شدن نترسد و بگذارد روند انتخابات به گونه‌ی شفاف و بدون تقلب برگزار شود.
از جانب دیگر فضل‌احمد حیاتی، سرپرست کمیسیون مستقل انتخابات در بلخ می‌گوید که پروسه‌ی انتخابات در این ولایت به گونه‌ی عادی و بدون تقلب جریان دارد. آقای حیاتی به نماینده‌های احزاب سیاسی و مردم اطمینان داد که پروسه‌ی انتخابات به گونه‌ی شفاف و بدون هرگونه تقلب در این ولایت برگزار خواهد شد.
در همین حال شماری از نهاد‌های ناظر انتخاباتی می‌گویند که احزاب و جریان‌های سیاسی در پی ناکام کردن پروسه‌ی انتخابات اند.
یوسف رشید، رییس اجرایی فیفا یا بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه‌ی کشور می‌گوید که حقوق اساسی و مدنی مردم توسط حکومت و جریان‌های سیاسی گروگان گرفته شده است. آقای رشید افزود که این احزاب به نام اصلاحات انتخاباتی تصمیم دارند که انتخابات مجلس نمایندگان را باز هم به تعویق بیندازند.
او هم‌چنان گفت: «برخورد حکومت، کمیسیون مستقل انتخابات، احزاب و جریان‌های سیاسی در این بخش بسیار ناعادلانه و غیرتخصصی است، این‌ها به شکل و شیوه‌ای به پیش می‌روند که نتیجه‌ی مطلوبی برای پروسه‌ی انتخابات به بار آورده نمی‌تواند.»
یوسف رشید تصریح کرد که تلاش‌ها برای ناکامی پروسه‌ی انتخابات از سوی احزاب و جریان‌های سیاسی دوام دارد.
به قول او، احتمال دارد که انتخابات به تأخیر بیافتد و فرصت مناسب دیگر هم برای برگزاری انتخابات پیدا نخواهد شد. رییس اجرایی فیفا یادآور شد که ناامنی مشکل دیگری است که سد راه انتخابات پیش‌رو قرار گرفته است.
از جانب دیگر شماری اعضای مجلس نمایندگان در نشست عمومی‌شان روز شنبه (۲۴ سنبله) نیز به حکومت هشدار دادند که اقدام‌های پیش‌گیرانه‌ای برای تأمین انتخابات روی دست گیرند. به قول آنان، دشمن تلاش دارد که با افزایش ناامنی مانع برگزاری انتخابات در شماری از ولسوالی‌ها و ولایات کشور شوند.
با این حال دیده شود که آیا حکومت و کمیسیون مستقل انتخابات می‌توانند از این موانع موفقانه عبور کنند.

true
کلمات کلیدی :

این مطلب بدون کلمات کلیدی می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید نظر خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس ایمیل شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false