×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۱ حوت - ۱۳۹۸  
true
true
صحرا کریمی: بیایید یک بار دیگر رفتن به سینما را احیا بکنیم

برگزاری جشنوارۀ سینمای افغانستان برای هشت روز در کابل به مناسبت یک صدمین سالروز آزادی کشور برگزار می‌شود.
چهار هزار تکت چاپ شده‌‎اند و در چهار تالار سینمایی که برای نمایش یک صد فیلم برای هشت روز، از پیش معین شده‎اند، قابل دست رس استند.
تالار سینمای آی خانم در پل سرخ کابل از روز ۱۲ تا ۱۹ ماه اسد، میزبان تماشاگران شماری از فیلم‌ها خواهد بود.
تالار آی خانم که ماه پیش گشایش یافت؛ گنجایش هشتاد تماشاگر را در یک زمان دارد.
یاسین نگاه، مسؤول تالار سینمای آی خانم در این بهر می‌گوید: “تمامی آماده‌گی‌ها برای نمایش صد فلم وجود دارد. از شروع هفته نو از صبح تا بیگاه. سینمای آی خانم در خدمت مراجعانی خواهد بود که دوست دارند یک هفته را به گونۀ کامل با سینما و فلم باشند.»
بخشی از این فیلم‌ها به چهار دهه گذشته صنعت فلم سازی افغانستان بر می‌گردد و بخشی از آنان به هژده سال گذشته صنعت فلم سازی در کشور بر می‌گردد.
ممنون مقصودی، بازیگر شناخته شدۀ کشور از روزهای یاد می‌کند که رفتن به سینما و تماشای فیلم در میان کابلیان، یک فرهنگ بود.
او می‌گوید: “اتفاق اگر همان روز یک بازیگر با ما یکجا می‌بود و در جریان فلم مردم اطلاع می‌یافتند که آن بازیگر در تالار نمایش فلم آمده، شما باور بکنید که سر او نوبت نبود از امضا گرفتن و این فوق‌العاده یک ارزش است. و امروز برای ما و شما در کار است که بیافیم که ذایقه مردم ما چرا دگرگون شده‌است و امروز روان ما چی را می‌پذیرد تا ما بربنیاد ذوق مردم خود فلم بسازیم.»
صحرا کریمی، رییس افغان فلم می‌گوید که صد فیلمی که برای جشنواره سینمای افغانستان تعیین شده‌اند، بخشی از آنان از آرشیف افغان فلم است و در این جشنواره شهروندان کشور پس از دهه‌ها، با سینمای یک باردیگر آشتی خواهند کرد.
او افزود: “بیایید یک بار دیگر رفتن به سینما را احیا بکنیم. مردم را تشویق کنیم. آشنایی بدهیم بین مخاطب و فلم و فلم سازان. چنین تلاش کنیم که نگاه نوی را نسبت به سینما و صنعت فلم سازی در افغانستان ایجاد کنیم.”
تالار سینمای آی خانم در پل سرخ، نما رسانه در دشت برچی، تالار سینمای دانشکده هنرهای زیبای در دانشگاهی کابل و تالار سینمای افغان فلم، چهار محل نمایش یک صد فلم جشنواره سینمای افغانستان در هفته آینده خواهند بود.

true
کلمات کلیدی :

این مطلب بدون کلمات کلیدی می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید نظر خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس ایمیل شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false