×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۲۰ قوس - ۱۳۹۸  
true
true
دیوید پتریوس از رابطه عمیق طالبان و القاعده می گوید

دیوید پترائوس، فرماندۀ پیشین نیروهای امریکایی در افغانستان می‌گوید که طالبان روابط نیرومندی با شبکۀ القاعده دارند.
پترائوس در مقالۀ مشترکی که با ونس سرچوک، یک کارشناس امور امنیتی امریکا، نوشته‌است ادعا کرده‌است که طالبان در تلاش اند تا با بیرون شدن تمامی نیروهای امریکایی از افغانستان، حکومت این کشور را سرنگون سازند.
در بخشی از این مقاله در واشنگتن پست نشر شده، آمده‌است: «تعهد طالبان برای استفاده نشدن خاک افغانستان، به معنای قطع رابطه آنان با القاعده وهراس‌افگنان دیگری که از پناهگاۀ امن در پاکستان سود می‌برند، نیست. یک توافق صلحی که این خطر را نادیده بگیرد، معنای چندان نمی‌دهد. طالبان باید به قطع رابطه با گروه‌های هراس‌افگن و همکاری فعال با امریکا برای جنگ با هراس‌افگنان اراده نشان دهند.»
قطع رابطه طالبان با گروه‌های هراس‌افگن از جمله القاعده، یکی از مواردی بود که در گفت‌وگوهای صلح امریکا و طالبان روی آن در اصول توافق شده بود.
این همه در حالی است که رییس‌جمهور غنی چهار روز پیش اعلام کرد که انس حقانی، مالی خان و حفیظ رشید، از اعضای برجستۀ گروۀ حقانی به‌گونۀ مشروط آزاد خواهند شد.
آقای غنی گفت که قرار است این افراد با دو استاد دانشگاۀ امریکایی – افغانستان که در سال ۲۰۱۶از کابل ربوده شدند، مبادله شوند.
اما منابع می‌گویند که این افراد، پس از آن‌که به قطر برده شدند، دوباره به زندان بگرام برگردانده شده‌اند.
با این وجود هم، شماری از شهروندان کابل در واکنش به رهایی این افراد، روز (جمعه، ۲۴عقرب) دست به اعتراض زدند.
سیلی غفار، عضو حزب همبستگی افغانستان یکی از این معترضین بود: «با رها کردن انس حقانی، حکومت افغانستان به هزارمین بار، نوکرمنشی و پوشالی بودن خودرا ثابت ساخت.»
تصمیم برای رهایی این سه عضو شبکۀ حقانی، واکنش کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان را نیز برانگیخته‌است.
ذبیح‌الله فرهنگ، مسؤول دفتر رسانه‌های کمیسیون مستقل حقوق‌بشر در این باره اظهار داشت: «تا زمانی‌که عدالت، حساب‌دهی و تأمین قانون درنظر گرفته نشود، آن صلح نمی‌تواند عادلانه باشد و مورد تأیید مردم افغانستان.»
عبدالرحمان وردک، عضو مجلس نماینده‌گان نیز بیان داشت: «تا حالا اعتماد لازم میان امریکایی‌ها و طالبان به‌میان نیامده‌است – می‌تواند یک دلیل همین باشد.»
از سویی دیگر، ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی طالبان می‌گوید تا زمانی‌که انس حقانی، مالی خان و حفیظ رشید از بند رها نشوند، آنان نیز دو استاد دانشگاۀ امریکایی – افغانستان را رها نخواهند کرد.

true
کلمات کلیدی :

این مطلب بدون کلمات کلیدی می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید نظر خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس ایمیل شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false