×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۲۰ قوس - ۱۳۹۸  
true
true
تاثیرات مادر بمب ها؛ بیماری ها افزایش یافته و زمین حاصل نمی دهد

در حدود دو ونیم سال پس از پرتاب مادر بم‌ها بر مامند درۀ ولسوالی اچین ننگرهار، باشنده‌گان این دره می‌گویند که اکنون بیماری‌های گوناگون در این دره افزایش یافته‌اند و نیز زمین‌های کشاورزی حاصل نمی‌دهند.
عبدالحق عمری، خبرنگار طلوع‌نیوز که به مامند دره رفته‌است، می‌گوید که شماری از کودکان و نوجوانانی را دیده‌است که در پی پرتاپ این بم، به برخی از بیماری‌های پوستی گرفتار شده‌اند.
شماری از نوجوانان، پس از پرتاپ مادر بم‌ها بر مامند دره، به بیماری پوستی که بخش‌های از پوست آنان می‌خشکند، مبتلا شده‌است.
جام روز، باشندۀ مامند دره گفت: «پس از پرتاپ مادر بم‌ها، بسیار زیاد مریضی پیدا شده‌اند؛ بسیاری از این مریضی‌ها، جلدی استند.»
باشنده‌گان دیگر این روستا نیز می‌گویند که اثرهای منفی پرتاپ مادر بم‌ها در دیگر بخش‌ها نیز باقی است.
پاچا شینواری، باشندۀ محل بیان داشت: «پس از پرتاپ مادر بم‌ها، حالا در این‌جا سنگ‌ها بسیار شکننده شده‌اند… بوته‌ها خشکیده‌اند.»
محمدالله، باشندۀ دیگر محل نیز افزود: «وقتی بم را انداختند، خانه‌ها خراب شد… ما از اینجا رفتیم، همه‌چیز خراب شد.»
در همین حال، پزشکان، از پیامدهای ناگوار به کارگیری مواد هسته‌یی در جنگ‌ها هشدار می‌دهند.
ظاهر عادل، سخن‌گوی ریاست صحت عامه ننگرهار گفت: «تاکنون دربارۀ این‌که از اثر پرتاپ بم در اچین مریضی پیدا شده باشد، در ریاست صحت عامۀ ننگرهار چیزی ثبت نشده‌است.»
در همین حال، سیما سمر، نمایندۀ ویژۀ رییس‌جمهور و وزیر دولت در امور حقوق‌بشر و روابط بین‌الملل، می‌پذیرد که پرتاب مادر بم‌ها بر ولسوالی اچین ننگرهار، بیشترین زیان را به باشنده‌گان مومند دره وارد کرده‌است: «من فکر می‌کنم، تمام مواد انفجاری که استفاده می‌شود، ما بخواهیم و یا نخواهیم، متأسفانه بر صحت مردم افغانستان تأثیر می‌کند. به ویژه در مناطقی که مواد انفجاری زیاد استفاده می‌شود – از جمله مادر بم‌ها که خرابی‌های زیادی دارد.»
در حدود دو و نیم سال پیش، امریکا اعلام کرد که برای ازبین بردن پناه‌گاۀ داعش در ننگرهار، نیروهای این کشور در افغانستان، مادر بم‌ها را بر مامند درۀ ولسوالی اچین پرتاب کرده‌اند.

true
کلمات کلیدی :

این مطلب بدون کلمات کلیدی می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید نظر خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس ایمیل شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false