×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۲۰ قوس - ۱۳۹۸  
true
true
«نور» عزیزی که عزتش را از خدا می‌خواهد !

کمالات بندگی، با نیمنگاهی به قرآن و حدیث چنین متبلور است که مؤمنان متقی مبارز و خوش‌اخلاق صاحبان جلال و عزت‌اند که این تاج شرف و عزت جز از جانب خداوند لایزال از طرف دیگری قابل چلش و پذیرش نبوده است. بااین‌حال قرآن عزت را در خصوص بندگان صالح و نیکوکارش چنین موردبحث قرار داده است: عزت به معنای حالتی است که از شکست انسان پیشگیری می‌کند و ذلت همان نبود عزت و شرافت در انسان است. به همین دلیل، انسان ذلیل شکست را به‌راحتی می‌پذیرد.
علاقه‌مندی به عزت و تنفر داشتن از ذلت، امری فطری است که در نهاد همه‌ی انسان‌ها وجود دارد شکوفایی عزت به پیدایش عواملی نیاز دارد که بی‌توجهی به آن‌ها سبب پذیرش ذلت و شکست در انسان می‌شود. به فرموده‌ای (حضرت علی کرم الله وجهه) انسانی که طعم شیرین عزت را بچشد، هیچ‌گاه به ننگ ذلت و خواری، تن در نمی‌دهد. کسی که نفس عزیز و شریفی دارد، آن را با پلیدی گناه، خوار نمی‌سازد. با این راهکار مناسب آنانی که عزت را از خداوند می‌خواهند مالکان اصلی قدرت و شرافت عزت درروی زمین‌اند، و مؤمنان مکلف‌اند تا با پیشگیری از پراکندگی و نفاق به عهد و پیمان با صالحین و مبارزین عزتمند شتافته دنبال عزتمندان دوران روند در این خصوص با اولویت‌بندی چهاربند این موضوع را مختصراً شرح می‌دهیم!
۱. «استاد عطامحمد نور» عزّت را از خدایِش می‌خواهد!
“نور میهن” عزت را در خوابگاه، و قصرهای مجلل نمی‌بیند، از خودخواهی، راحت‌طلبی و هوای نفس متنفر است، ایستادگی و مبارزه را سرلوح عزت و جلالش می‌داند، و در این راه با توکل، به خداوند متعال، باتقوا و احسان اش، از خداوند که سرچشمه‌ای عزت به معنای واقعی است و دیگر آفریده‌ها در ذات خود، فقیر و ذلیل هستند. آنان به خداوند نیازمندند و خداوند عزیز مالک همه‌ای آن‌ها است می‌خواهد. قرآن کریم می‌فرماید: «مَنْ کانَ یُریِدُ الْعِزَّةَ فَلِلَّهِ الْعِزَّةُ جَمِیعاً»«کسی که خواهان عزت است» بداند عزت یکسره از آن خداست.
سخن اصلی این آیه آن است، که عزت جویان باید عزت را از خداوند متعال بخواهند زیرا عزت در ملک خداوند است و انسان در پرتو پرستش خدا و تسلیم شدن در برابر او به عزتمندی می‌رسد. پرستش خدای یگانه، کردار شایسته، اخلاق نیکو، سخاوتمندی، جوانمردی، مبارزه و احسان بال‌های آدمی برای رسیدن به عزت است، خداوند متعال می‌فرماید: «اِلَیهِ یَصْعَدُ الْکَلِمُ الطَّیِبُ وَ الْعَمَلُ الصَّالُحَ یَرْفَعُهُ» )سخنان پاکیزه (باورهای درست به‌سوی او بالا می‌رود و کردار شایسته آن را در بالاتر رفتن کمک می‌رساند.
و به‌قول‌معروف: عزیزی که عزتش از غیر خدا باشد، ذلیل است. پس بااین‌حال عزت جویان الهی عزیزند، و آنانی که عزت را در نفاق, توطئه و خودخواهی جستجو می‌کنند و از درگاه ای خداوند و مردم رانده‌شده‌اند، و به عهد و پیمانشان نسبت به یارانشان پشت کردند ذلیل بیش نیستند.
۲. پایبندی “نور بلخ” به قرآن و اسلام عزیز!
تلاوت و مشورت با قرآن کریم از ویژگی‌های منحصربه‌فرد “استاد عطامحمد نور ” است، جماعت برپا کردند و همیشه با وضو و نماز بودن و تقواپیشه نمودن در بدترین شرایط و پربارترین زمان او باخدایش است، تکیه‌گاه و روزنه امید وی خدایش است. او مثل ده‌ها شخصیت سیاسی و مذهبی دیگر دنبال ظاهربینی و ظاهرگرایی نیست، او قلبآ به خالق اش احترام دارد و همیشه در پی شکران نعمت‌های که بر او افزونی داشته است بوده، که او را تقوا و ایمان اش عزیز خدا و مردم ساخته است.
که خداوند منان شخصیت¬ای با این اوصاف را چنین توضیح داده است: پایبندی به قرآن کریم و یاری جستن از آن عامل عزت و سربلندی است. خداوند می‌فرماید،«تَنْزِیلُ الْکِتابِ مِنَ اللَّهِ الْعَزِیزِ الْحَکِیمِ» این کتابی است که از سوی خداوند عزیز و حکیم فرو فرستاده‌شده است.چون خداوند متعال سرچشمه‌ای عزت و بزرگی است، پیروی از قرآن کریم که سخن اوست، دربردارنده‌ی عوامل عزت و بزرگواری انسان است.خداوند متعال می‌فرماید: «فَاستَمْسِکْ بِاَّلذِی اُوحِیَ اِلَیْکَ اِنَّکَ عَلی صِراط مُسْتَقِیمَ وَ اِنَّهُ لَذِکْرُ لَکَ وَ لِقَوْمِکَ وَ سَوفَ تُسْئَلُون» آنچه را بر تو وحی‌شده محکم بگیر زیرا تو بر صراط مستقیم هستی و این، مایه‌ای یادآوری و بزرگی تو و قوم تو است و به‌زودی از شما پرسش خواهد شد.
۳. پیروی خالصانه‌ی “استاد عطامحمد نور” از رسول خدا “صلی‌الله علیه و آله و سلم”!
ابوذر غفاری رض یکی از یاران باوفای پیامبر صلی‌الله علیه وصلم بود، معروف به زبان تلخ دعوت او مرد قاطع و مصمم بود، حرف کم و عمل بیشتر داشت، تصمیم اش همیشه برای فتوحات مثمر تمام‌شده است اما در این خصوص بیشترین شباهت فکری و فردی “ابوذر غفاری رض” را می‌توان در وجود سرشار از ایمان “استاد عطامحمد نور” دید، ایستادگی و جان‌فشانی وی در جهاد و مقاومت، و سرانجام در این دوره سیاست جدید و “ابدیت” یکتنه علیه استبداد و خودکامگی ایستادن، ایمان و قوت قلبی می‌خواهد که با نور الهی آب‌دیده باشد’ که ” نور بلخ” از این نعمت الهی برخوردار است. اخلاق و خُلق خوش وی روزبه‌روز مردم را به‌سوی خود جلب می‌کند، صداقت و راست‌کار بودنش زبان زد عام و خاص است. با رعایت نمودن و باسنت پیامبرص خود را منور ساختن، و این سنت جاویدانه را سرمشق خود قرار دادن، و عزت را در سنت نبوی ص جستن، “استاد عطامحمد نور” را رهبر به‌تمام‌معنا صدیق و مصمم مبدل کرده است.
اصل چنین است که همه میدانیم که رسول گرامی اسلام مصداق کامل پیوند یافتن باخدا به‌وسیله ای ایمان آوردن و انجام کردار شایسته و عزت‌آفرینی است، پیامبر اسلام در مقام راه یافتن به سرچشمه‌ای کمال الهی, به‌جایی رسید که خداوند درباره‌ی او فرمود: «وَاِنَّکَ لَعلی خُلُق عَظِیم» و تو اخلاق بزرگ و برجسته‌ای داری. ازجمله فضایل برجسته‌ای اخلاقی آن حضرت، عزت و شرافت نفس است. قرآن کریم با تأکید بر پیروی از پیامبر صلی الله علیه وسلم میفرماید:«یا أیُهَا الَّذِینَ آمَنُوا اطِیعُوا اللّهَ وَ اَطیعُوا الرَّسُولَ وَ اُولی الاَمْرِ مِنْکُمْ فَانْ تَنازَعْتُم فِی شَیْء فَرُدُّوهُ الَی اللّهِ والرَّسُولِ إنْ کُنْتُمْ تُؤمِنُونَ بِاللّهِ وَالْیَومِ الآخَر ذلِکَ خَیْرٌ وَ اَحْسَنُ تَأوِیلاً» ای کسانی که ایمان آورده‌اید! از خدا و پیامبر خدا و اولوالامر، پیروی کنید. پس اگر در امری، اختلاف داشتید، آن را به داوری خدا و رسول بگذارید اگر به خدا و قیامت، ایمان‌دارید، این کار نیکو و پایانش نیکوتر است.
۴. مردم‌داری, و پیوند حسنه‌ی “استاد عطامحمد نور” با مردمش !

“استاد عطامحمد نور” به‌عنوان یک مجاهد و مؤمن همیشه با مردمش بوده، و در هرگونه شرایط حضور مردم را در کنارش واجب دانسته، شورا و مشورت با آنان را از وظایف اولیه خود می‌داند با بینش باز و دید وسعی “نور میهن” پیوند یافتن و بودن در کنار مردم و یا در سطوح رهبری مؤمنان قرار گرفتن که افتخار بندگی خدا رادارند و عزت خویش را از سرچشمه‌ای اصلی ـ خداوند عزیز ـ گرفته‌اند، را عامل عزت و مانع ذلت پذیری می‌داند که در این خصوص قرآن کریم همچنان می‌فرماید: «وَللهِ العِزَّةُ وَلِرَسُولِهِ وَ لِلْمُؤْمِنِینَ وَلکِنَّ الْمُنافِقیِنَ لا یَعْلَمُونَ» و عزت از آن خدا و رسول او و مؤمنان است، ولی منافقان نمی‌دانند.
بااین‌حال “استاد عطامحمد نور ” به‌عنوان یک رهبر اسلام‌گرا و محبوب در افغانستان به جایگاه ای که لایقش بوده رسیده است. او مثل بقیه رهبران سیاسی قومی و مذهبی، مهر عصبیت و محل گرایی را بر جبین خویش نخورده است، عقب‌نشینی، و پشت کردن به دوستان و هم‌سنگران اش را بلد نیست، عهد و پیمانی قرآنی وی او را مورد اعتماد میلیون‌های شهروند, این سرزمین قرار داده است. قاطعیت و مصم بودن از خصایص، ویژه “استاد عطامحمد نور” بوده که در نیم‌قرن اخیر شاهد همچو ایستادگی‌ها و قاطعیت در مقابل بندهای استبداد به‌ندرت بوده‌ایم.
حالا شهروندان این سرزمین او را در شرایط کنونی تنها چتری برای حفاظتشان از ریزش سنگ و خاشاک بر سرشان می‌دانند و سراپا آماده اشتراک و نقش‌آفرینی تاریخی در کنار او در کشورند. چنان‌که همه به وضاحت از گذشته می‌دانیم، که “استاد عطامحمد نور” از چهره‌های تأثیر گزار و سرنوشت‌ساز در «انتخابات – صلح» و بازی‌های کلان سیاسی در افغانستان است.

لطف الله سماء کوهدامنی

true
کلمات کلیدی :

این مطلب بدون کلمات کلیدی می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید نظر خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس ایمیل شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false