×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۱ حوت - ۱۳۹۸  
true
true
طرح صلح فراگیر برای افغانستان (قسمت اول)

طرح عملی برای صلح افغانستان

طرح صلح فراگیر سترجنرال استاد عطامحمدنور برای افغانستان

فصل اول طرح مسئله

تاریخ چهل ساله  افغانستان  به صورت  پیوسته  درگیر منازعات ویرانگر داخلی بوده است. این منازعات چنان اثر ویرانگری داشته­اند که در حال حاضر  از نظر بسیاری  تحلیل­گران و سیاستمداران   مطرح جهانی، افغانستان یک “دولت ورشکسته و ناکام” نامیده می­شود. بحران طولانی این کشور تقریبا تمام شاخص­های دولت ورشکسته را از خود بروز می­دهد: فقدان اقتدار مرکزی، بحران مشروعیت، ناتوانی دولت در اعمال حاکمیت برقلمروش،  وجود گروه­های سازمان  یافته مسلح  و متخاصم،  فساد  گسترده  اداری، ناامنی فراگیر، مداخله خارجی، فقر و فلاکت ریشه  دار، وابستگی  حکومت به حمایت­های نظامی، مالی و سیاسی خارجی و موارد  دیگر همگی حکایت از عمق بحران و منازعه در جامعه و حکومت فعلی افغانستان دارند.

پرسش­ها:

  1. پرسش اساسی این است که چگونه می­توان به چندین دهه خشونت قومی، مذهبی و حزبی در افغانستان خاتمه بخشید؟
  1. راه حل جامع و فراگیری که همه بازیگران مؤثر در بحران افغانستان بتوانند منافع و آینده خویش را در آن ببینند و بدان بپیوندند کدام است؟
  1. قوی­ترین محرک و عامل شکل دهنده به تحولات عینی داخل افغانستان چیست؟
  1. آیا راه مسالمت آمیزی برای خروج از بن بست جنگ های داخلی وجود دارد؟
  1. نظام سیاسی مطلوب که بتواند زمینه تقسیم عادلانه قدرت را فراهم آورد، برای آینده افغانستان پساصلح کدام است؟

بخش اول: ریشه­های بحران افغانستان

  1. ریشه های داخلی بحران:

 الف. شکاف­های اجتماعی شهر و روستا

در نخستین تقسیم­بندی حول شکاف اجتماعی، جغرافیایی و محلی ما می­توانیم جریانات مؤثر ساختار فعلی افغانستان را حداقل به دو بخش شهری و روستایی تقسیم بندی کنیم. همانگونه که علم جامعه شناسی سیاسی می­آموزاند: دسته بندی­ها و نیروهای فعال هر جامعه بر اساس تفاوت­های اجتماعی شکل می­گیرند و یکی از مهم­ترین شکاف­های تاریخی جامعه و دولت افغانستان، در کنار منازعات قومی یا مذهبی، شکاف میان شهر و قریه (یعنی تفاوت­های محلی و جغرافیایی) می­باشد که علت اهمیت این شکاف اجتماعی تاثیر تعیین کننده و سرنوشت ساز آن در تغییر، ظهور و سقوط حداقل شش رژیم مختلف سیاسی در تاریخ معاصر این کشور بوده است. هر چند هیچ تحلیل­گر واقع بین نمی­تواند تاثیر منازعات قومی را در تاریخ معاصر افغانستان رد کند اما تعمق و تامل دقیق تر علمی ثابت می­سازد که موثریت مطالبات قومی همراه با مطالبات و ایدئولوژی قریه­ای – قبیله­یی بر ساختار و سرنوشت حال و گذشته و البته آینده افغانستان تاثیر داشته و خواهد داشت. لازم به یادآوری است که علت اهمیت شکاف اجتماعی جغرافیایی- محلی به عنوان یکی از منابع  – منازعات در تمام طول تاریخ معاصر افغانستان بدلیل هم پوشانی حیرت انگیز این شکاف محلی با دو شکاف قدرتمند فرهنگی  (سنت-مدرنیسم) و شکاف ایدیولوژی (افراطیف- دموکراسی) می­باشد. به عبارت ساده تر حدود تخمینا ۶۸ درصد جمعیت غیر شهر نشین، همزمان که به شدت سنت گرا هستند، همچنین دارای گرایش نسبت به انواع و اقسام احزاب سیاسی – سنتی (در ورژن پشتون، تاجیک، هزاره و ازبیک) می­باشند.

ب. بی ثباتی سیاسی و بحران دولت مداری

ادامه دارد …

true
کلمات کلیدی :

این مطلب بدون کلمات کلیدی می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید نظر خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس ایمیل شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false